Flat Bar Stock, Aluminum, 1.25 in Over. W, Mfr: 61S1.25-24-A
★★★★★ 4.4 125 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by polycontact.ro
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
61S1.25-24-A Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Bar, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-2.000 in, 1 1/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.012 in, 1.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.012 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Pre-Hardened, Heat Treatable Yes, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 Brinell Hardness, B95 Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Yes, Standards ASTM B221, AMS QQ-A-200/3
  • ✅ Thickness: 1.25 in
  • ✅ Finish: Mill
  • ✅ Temper: T6511
  • ✅ Material: Aluminum
Brand Name MOLLIFII
Part Number 61S1.25-24-A
Manufacturer MOLLIFII
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
125 ratings | 51 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (101)
4 stars
5% (6)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (14)