TG80C80 TG80C120 TG100C80 TG100C120 Tri-Society bidirectional SCR 80A 800V 100A 1200V 100 Amp Bidirectional thyristor 800volt(TG80C120)
★★★★★ 5.0 55 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by polycontact.ro
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Schottky DiodesTG80C80 TG80C120 TG100C80 TG100C120 Tri-society bidirectional SCR 80A 800V 100A 1200V 100 Amp Bidirectional thyristor 800voltreminder1. About product selectionThe marked current of the power module is the average value of the on state, not the actual effective value of long-term operation. When selecting, sufficient margin should be left based on the actual working environment and conditions.(1) Pure resistive load 2-2.5 times margin: actual current (A) × 2 (~2.5)=Module nominal current (A) (2) Inductive load 6-7 Signal margin: Actual current (A) × 6 (~7)=Module nominal current (A)2. Radiator configurationWhen the actual working current of the device is greater than 5A, please be sure to configure a suitable heat sink for use
  • Schottky Diodes
Item Weight 1.87 ounces
Manufacturer CJLHENZM
Item model number CJLHENZM
Batteries required No
Product Dimensions 1.18 x 0.79 x 0.39 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
55 ratings | 23 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (50)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (6)